نام اخبار ایران تصویر انگلیس انگلیسی

نام: اخبار ایران تصویر انگلیس انگلیسی اخبار گوناگون

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان دادوستدهای روز گذشته طی یک رفت و برگشت، آخر زیاد کردن ۴۰۲ واحدی را به ثبت رساند و جهت نخستین بار طی تاریخ فعالیت

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

عبارات مهم : بازار

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان دادوستدهای روز گذشته طی یک رفت و برگشت، آخر زیاد کردن ۴۰۲ واحدی را به ثبت رساند و جهت نخستین بار طی تاریخ فعالیت خود در کانال ۱۲۴ هزار واحدی ایستاد. این رشد بیش از ۳/ ۰ درصدی عمدتا مرهون زیاد کردن ارزش سهام شرکت های برجسته گروه پتروشیمی بود.

پس از یک هفته توفانی، معامله گران، روز گذشته نیز جهت خرید سهام صادرکنندگان گروه پتروشیمی دست از پا نمی شناختند. مساله تصحیح سیاست های ارزی و تزریق دلار صادرکنندگان غیرنفتی به بازار دوم بااهمیت ترین علت رشد تقاضا در سهام وابسته به شمار می رود. امری که به نظر می رسد بیش از دیگر صنایع به کام صادرکنندگان صنعت پتروشیمی خواهد بود. با وجود چشم انداز مثبت در سهام بنیادی و صادرات محور، استمرار مداخله در قیمت گذاری فلزات پایه و شروع دور اول تحریم ها از پانزدهم مردادماه از جمله مخاطرات بیرونی بازار به شمار می روند که می تواند عرضه سهام را بیش از پیش دستخوش عوض کردن کند.

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

منشأ کم کردن شتاب رشد بورسحفظ سود در افق ابهامات

شاخص سهام در معاملات دیروز ضمن یک رفت و برگشت، رشد ۳/ ۰ درصدی را به نمایش گذاشت. نماگر مهم سهام در ابتدا با فشار عرضه به خاص در گروه های فلزات و معدنی ها حدود ۴۰۰ واحد تنزل کرد. موج شناسایی سود که از روز نهایی هفته گذشته نخستین نشانه های خود را بروز داد در معاملات دیروز با شدت بیشتری ادامه یافت و سهام اغلب گروه ها در محدوده منفی قیمت معامله شدند. در عین حال، بازگشت چندین نماد متوقف از گروه پتروشیمی به تابلو، آن هم در میانه معاملات دیروز عوض کردن جهت قیمت ها را به دنبال داشت.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان دادوستدهای روز گذشته طی یک رفت و برگشت، آخر زیاد کردن ۴۰۲ واحدی را به ثبت رساند و جهت نخستین بار طی تاریخ فعالیت

به بیان دقیق تر، با بازگشایی نمادهایی نظیر پتروشیمی پارس و پتروشیمی شازند فضای غالب بر بازار نیز مثبت شد و به طور خاص، سهام گروه پتروشیمی و پالایشی با رشد نسبی قیمت مواجه شدند و به همین علت تقویت ۸۰۰ واحدی شاخص کل از کف روزانه رقم خورد. گرچه عرضه سهام از سوی معامله گران حقیقی نسبتا سنگین بود ولی حضور پررنگ این دسته از فعالان در خرید سهام صنعت پتروشیمی به خاص «شاراک» به رشد شاخص کل انجامید.

بنابراین، هر چند انگیزه کافی جهت شناسایی سود، آن هم بعد از ثبت بازدهی خیره کننده ۱۴ درصدی شاخص کل در یک هفته گذشته وجود داشت، ولی چشم انداز زیاد کردن قیمت ارز صادرکنندگان غیرنفتی با راه اندازی بازار ثانویه همچنان از توانایی های سهام وابسته حکایت دارد. این در حالی است که ریسک های سیاسی به قوت خود باقی هست. جایی که نزدیک شدن به شروع دور نخست تحریم ها از پانزدهم مردادماه می تواند معاملات را دستخوش احتیاط کند.

اما با وجود ریسک های مزبور به نظر می رسد که آینده سهام طی این هفته در دست بسته ارزی دولت است که قرار است امروز و فردا ارائه شود. به بیان دیگر، اهرم ارزی سهام چنان تاثیر و بسامدی دارد که می تواند سایر عوامل را در سایه تاثیرات خود قرار دهد. این عنوان در معاملات سهام صادرکنندگان بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران طی روزهای اخیر به خوبی قابل مشاهده است.

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

بازارها چشم انتظار بسته تازه ارزی

درست یک هفته از شروع رالی پرشتاب شاخص سهام می گذرد و هنوز آینده بازار ارز معلوم نیست. گر چه بر اساس شواهد و قرائن خبرها حاکی از عزم دولت جهت آزادسازی قیمت ارز صادرکنندگان غیرنفتی است ولی هنوز نمی توان در این باره اظهارنظر قطعی کرد. علت آن نیز عدم شفافیت در این حوزه هست. با تعلل و تعویق سیاست گذار روز به روز بر ابهامات ارزی می افزاید و به نوعی بازارها در فاز آشفته ای قرار دارد. دادوستدهای دیروز سهام نیز در همین زمین معاملاتی پی گرفته شد. چنان که می دانیم وعده تصحیح سیاست های ارزی از سوی دولت از دغدغه های مهم کل فعالان اقتصادی، خاصه سهامداران محسوب می شود. در یک هفته گذشته اخبار متعددی راجع به انتقال ارز صادرکنندگان غیرنفتی به بازار دوم منتشر شد. این اخبار با تایید ضمنی معاون اول مدیر جمهوری، مدیر مجلس و همچنین بعضی نمایندگان سیمای جدی تری به خود گرفته است ولی روشن نبودن ابعاد دقیق ماجرا، قیمت ها در بازارهای متفاوت را پرنوسان کرده است.

تقریبا تمام مسوولان دولتی محتوای بسته تازه ارزی را در جهت «تعمیق بازار دوم» عنوان می کنند ولی فقدان شفافیت و تاخیر در رونمایی از این بسته، به مخاطره در فضای کسب وکار دامن زده است و سهام نیز از این قاعده عام مستثنا نیست. بنابراین، در حالی که سودآوری بنگاه ها به خاص صادرکنندگان پتروشیمی، فلزات اساسی و شرکت های معدنی بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران از محل آزادسازی ارز دستخوش عوض کردن جدی می شود ولی عدم شفافیت در این باره همچنان در معاملات خود نمایی می کند.

شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در جریان دادوستدهای روز گذشته طی یک رفت و برگشت، آخر زیاد کردن ۴۰۲ واحدی را به ثبت رساند و جهت نخستین بار طی تاریخ فعالیت

همزمان با تقویت گمانه زنی های گوناگون در باره بسته تازه ارزی دولت، اخبار مختلفی بر پیشخوان رسانه ها قرار می گیرد. به گزارش «ایسنا» شورای هماهنگی اقتصادی روز گذشته طی جلسه ای به عنوان سیاست های ارزی پرداخته هست. بر اساس اطلاعات موجود، جهت گیری عمده سیاست های تازه بر این اصل استوار است که کالاهای اساسی و مورد نیاز عامه مردم با قیمت رسمی ارز که بانک مرکزی اعلام خواهد کرد، به مقدار مورد نیاز تامین شده است و دستگاه های اجرایی بر تمام مراحل واردات تا توزیع این کالاها به طور دقیق نظارت خواهند داشت.

بر اساس اخبار منتشره، شرح سیاست های مورد اشاره که در این جلسه به تصویب رسید، در جلسه روز یکشنبه هیات دولت مورد بحث و بررسی قرار گرفته و به تصویب می رسد و بعد از آن مدیر کل بانک مرکزی روز دوشنبه و در آستانه عملیاتی شدن این سیاست ها، شرح آن را به اطلاع مردم خواهد رساند. در ساعاتی که شورای هماهنگی جهت اوضاع ارزی تصمیم می گرفت، مدیر کمیسیون اقتصادی مجلس از شروط ۱۲ گانه این نهاد جهت پذیرش بسته یادشده سخن گفت که یکی از شرایط آن محاسبه قیمت خوراک شرکت های صادرکننده بر مبنای قیمت های توافقی ارز در بازار ثانویه خواهد بود. محمدرضا پور ابراهیمی در گفت وگو با خبرگزاری مهر افزود: کلیه شرکت های پتروشیمی، کانه های فلزی، فولادسازان و دیگر فلزات پایه که ارز صادراتی ارزش را قرار است به بازار ثانویه بیاورند، باید قیمت خوراکشان(سنگ آهن یا گاز و…) متناسب با قیمت تازه بازار ثانویه تعیین شود.

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

جولان نقدینگی در صنعت پتروشیمی

صنعت پتروشیمی برنده بلامنازع معاملات دیروز به لحاظ جذب نقدینگی، رشد قیمت و تاثیرگذاری بر شاخص های بازار بود. بیش از ۴۰ درصد ارزش معاملات خرد دیروز، یعنی ۲۳۸ میلیارد تومان در سهام این صنعت گردش داشت و در بین نمادهای این گروه، پتروشیمی پارس ضمن جذب حدود ۱۰۰ میلیارد تومان از جریان نقدینگی، رتبه نخست فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل را در اختیار گرفت. این نماد به تنهایی ۲۱۰ واحد از شاخص کل حمایت کرد و با رشد بیش از ۴ درصدی بهای سهم در ششمین روز متوالی، سهامداران خود را خوشحال نگه داشت.

مروری بر فهرست نمادهای موثر بر شاخص کل، فضای عمومی بازار را از دریچه دیگری به نمایش می گذارد. دیروز علاوه، بر نماد پتروشیمی پارس، پتروشیمی پارسان، پتروشیمی جم نیز در رتبه های بعدی این فهرست قرار گرفتند و هر کدام بیش از ۱۰۰ واحد بر شاخص کل اثر مثبت گذاشتند. به طور کلی از ۸ نماد حامی شاخص طی روز گذشته، ۷ نماد زیرمجموعه صنعت پتروشیمی بودند. بنابراین چنان که ملاحظه می شود، بیشترین تاثیر مثبت بر نماگر کل به واسطه رشد ارزش سهام گروه پتروشیمی رقم خورد که عمدتا هم متاثر از استقبال قابل توجه معامله گران حقیقی بازار بود.

در سطور اوج به چرخش جو غالب بازار با بازگشایی نمادهای متوقف در روز گذشته اشاره شد. در بین بازگشت های مهم دیروز، بازگشایی نماد پتروشیمی پارس، پتروشیمی شازند زمینه را جهت بازگشت شاخص از مدار منفی مهیا کرد. این دو نماد به همراه هلدینگ خلیج فارس و پتروشیمی خارک از جمله نمادهایی بودند که در آخرین روز معاملات هفته قبل به علت زیاد کردن ۲۰ درصدی بهای سهم بعد از ۵ روز کاری متوالی متوقف شده است بودند. ولی بازگشایی نماد آنها در معاملات دیروز نقش محسوسی در جریان کلی بازار و بازگشت شاخص به محدوده مثبت داشت.

از طرف دیگر، معاملات شرکت های تامین کننده خوراک مجتمع های پتروشیمی نظیر پتروشیمی مبین و فجر نیز پرتحرک دنبال شد. این دو نماد در معاملات دیروز با استقبال چشمگیر سهامداران مواجه شدند. عنوان طولانی ترین صف خرید به نماد پتروشیمی مبین تعلق گرفت که از همان ابتدا با اقبال سهامداران روبه رو شد و این جریان تا آخر معاملات به قوت خود باقی ماند. دیگر هم گروهی «مبین» یعنی پتروشیمی فجر نیز در معاملات دیروز بعد از بازگشایی با جهش حدود ۱۰ درصدی قیمت را در آخر معاملات دیروز به ثبت رساند. پتروشیمی فجر با تسویه بدهی های ارزی خود به تابلوی معاملات بازگشت و در نتیجه جهش قابل توجه قیمت سهم را تجربه کرد. به نظر می رسد بسته تازه ارزی که بر اساس گمانه زنی ها از زیاد کردن قیمت خوراک شرکت های پتروشیمی متناسب با تغییرات قیمت ارز صادراتی آنها حکایت دارد، سهام تامین کنندگان یوتیلیتی یا خوراک گاز این صنعت را با استقبال مواجه کرده است.

چنان که گفته شد چشم انداز گشایش های ارزی، افق های سودآوری سهام گروه پتروشیمی و تامین کنندگان خوراک آنها را دستخوش عوض کردن جدی کرده و در نتیجه نقدینگی قابل توجهی را روانه سهام این گروه کرده هست. از آنجا که قرار بر انتقال ارزهای صادرکنندگان این صنعت به بازار ثانویه و تعیین قیمت بر حسب سازوکار تقاضا و عرضه هست، به اعتقاد کارشناسان، اهرم تاثیر آزادسازی قیمت های ارز بر درآمدهای این گروه بیش از زیاد کردن قیمت خوراک شرکت های این صنعت هست. به بیان دیگر، زیاد کردن حاشیه سود سهام یادشده که حاصل از مساله تصحیح سیاست ارزی است استمرار تقاضا در این گروه را به دنبال داشته است.

فلزات میزبان عرضه های سنگین

در حالی که سهام فلزات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران نیز برخوردار از رالی اخیر بودند، ولی از آخر هفته قبل شاهد جدایی مسیر قیمت سهام صادرکنندگان پتروشیمی و بزرگان صنعت فلزات بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بودیم. این عنوان که در زیاد کردن عرضه سهام گروه فلزات طی معاملات دیروز نیز استمرار یافت، نشانه ای از تصویر العمل منفی سرمایه گذاران به دستورالعمل اخیر وزارت صنعت، معدن و تجارت محسوب می شود. هفته گذشته بود که وزارت صنعت، معدن و تجارت دستورالعملی مبنی بر چگونگی عرضه محصولات فولادی در بورس کالا ابلاغ کرد که همچنان حکایت از شدت یافتن سرکوب های قیمتی داشت. این عنوان موجب شد تا تقاضا در سهام گروه فلزات به عقب نشینی خود ادامه دهد که نشانه های آن در افت شاخص گروه فلزات نیز منعکس شد.

واگرایی شاخص ها

چنان که گفته شد، شاخص کل بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران رشد بیش از ۳/ ۰ درصدی را در آخر معاملات دیروز به ثبت رساند که این امر بیشترین مرهون رشد بهای سهام شرکت های بزرگ گروه پتروشیمی و پالایشی رقم خورد. در نقطه برابر شاخص کل هم وزن در محدوده منفی قرار داده شد و کم کردن ۸/ ۰ درصدی را به ثبت رساند. واگرایی این دو نماگر و افت شاخص هم وزن با اثر یکسان نمادها فشار عمومی فروش در معاملات دیروز را در خود منعکس کرده هست. طبیعی هم است که در شرایط فعلی که سهام در محاصره ریسک های کلان است اقبال عمومی از سهام کمتر باشد و گروه های کوچک که با کم کردن شدید ارزش ریال از توانایی سودآوری کمتری برخوردارند با فشار عرضه مواجه شوند.

همگام با بازیگران و صنایع

به طور کلی، بررسی معاملات دیروز از دریچه صنایع از رشد شاخص ۷ صنعت از صنایع ۳۸ گانه بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران حکایت دارد. در بین گروه تامین برق و گاز با جهش بیش از ۶ درصدی در صدر فهرست بیشترین رشد شاخص صنایع قرار گرفتند. شاخص گروه استخراج نفت و گاز و گروه قند و شکر نیز به ترتیب رشد ۵ و ۳/ ۳ درصدی را ثبت کردند. گروه های پالایشی و پتروشیمی نیز با زیاد کردن ۷/ ۱ و ۶/ ۱ درصدی به معاملات خود در روز گذشته آخر دادند. در نقطه مقابل، ۲۸ صنعت بورسی نیز با افت شاخص به کار خود آخر دادند. گروه های زغال سنگ و محصولات کاغذی در معاملات دیروز عنوان بیشترین افت شاخص صنایع را به نام خود ثبت کردند. در بین گروه های پرمعامله دیروز نیز شاخص صنعت فلزات اساسی و کانه های معدنی کم کردن یافت، ضمن اینکه گروه ماشین نیز با سقوط ۳ درصدی شاخص به کار خود آخر داد.

از سوی دیگر، معامله گران حقیقی جهت ششمین روز پیاپی جریان مالکیت سهام را به نفع خود عوض کردن دادند. گرچه قدرت خرید سهامداران حقیقی نسبت به روزهای قبل کم کردن محسوسی نشان داد، با این حال، همچنان برآیند خرید وفروش از استمرار خالص خرید سهامداران حقیقی حکایت داشت. در آخر معاملات دیروز ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان سهم به ارزش دارایی سهامداران حقیقی اضافه شد. مطابق انتظار بیشترین خالص خرید سهامداران حقیقی در صنعت پتروشیمی رقم خورد. مالکان خرد بازار در آخر معاملات دیروز بیش از ۲۵ میلیارد سهم از صنعت پتروشیمی را به پرتفوی خود اضافه کردند.

خبر کدالی های وب

از نکات جالب توجه بازار طی روز گذشته انتشار نخستین گزارش حسابرسی شده است شرکت داده گستر عصرنوین بعد از توقف ۸ ماهه بود. بررسی بندهای حسابرس در این خصوص اهمیت بسیار زیادی دارد. از میان بندهای حسابرس، توجه به موارد زیر حاوی نکات مهمی است:

همان گونه که در یادداشت توضیحی ۱۴ منعکس هست، به موجب برگ تشخیص صادره از سوی مقامات مالیاتی، مالیات عملکرد سال مالی ۱۳۹۵ شرکت مهم به مبلغ ۳/ ۶۲ میلیارد ریال بیش از مالیات ابرازی محاسبه و مطالبه شده است هست. شرکت ضمن عدم احتساب ذخیره مالیاتی از بابت مبلغ فوق در حساب ها نسبت به مالیات مذکور اعتراض کرده هست. درخصوص مالیات عملکرد سال مالی مورد گزارش، شرکت بر اساس سود ابرازی و بعد از کسر معافیت های مالیاتی، مبلغ ۵/ ۳۰۹ میلیارد ریال به عنوان ذخیره مالیات در حساب ها منظور کرده است.

بند ۱۲: طبق رویه شناسایی درآمد شرکت مهم طی سال های مالی ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶ و با توجه به ایفای تعهدات شرکت، دریافت تاییدیه کارفرما و بررسی مجدد اطلاعات تکمیلی، شناسایی درآمد مربوط به قراردادهای USO (خدمات عمومی اضطراری روستایی) و الحاقات آن، در انطباق با بند ۲۱ استاندارد حسابداری شماره ۳، صورت پذیرفته هست. در حالی که با توجه به پذیرش شرکت در تاریخ ۲۸ مردادماه ۱۳۹۶ در بورس اوراق بهادار، آن شرکت شناسایی درآمد و هزینه های مرتبط با قراردادهای مذکور را در انطباق با بند ۲۵ استاندارد حسابداری شماره ۳ اعلام کرده است که در صورت اجرای آن، شرکت مجبور زیان قابل توجهی خواهد شد.

سرفصل دارایی های ثابت مشهود شرکت مهم مشمول بر مبلغ ۶/ ۳۲۶ میلیارد ریال مانده پروژه های در دست تکمیل و استقرار شبکه، بر مبنای پروانه FWA هست. در این ارتباط برنامه وقت بندی شرکت مورد گزارش درخصوص تاریخ تکمیل و بهره برداری از دارایی های مزبور و همچنین مدارک محاسبه تعهدات سرمایه ای (موضوع یادداشت توضیحی ۱-۳۱) به این موسسه ارائه نشده هست. همان طور که در بند ۸ تاکید بر مطلب خاص در اوج توضیح داده شده است هست، در تاریخ ترازنامه، این موسسه به علت عدم دسترسی به اطلاعات لازم، نتوانسته است شواهد حسابرسی کافی و مناسب درخصوص وقت تکمیل و بهره برداری از شبکه FWA و همچنین مخارجی که از این بابت شرکت مورد گزارش مجبور می شود، نه در صورت های مالی و نه در گزارش تفسیری به دست آورد.

دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: بازار | سیاست | پتروشیمی | روز گذشته | پتروشیمی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

منشأ کم کردن شتاب رشد بورس

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs